nb-arkivportal

SØG

Direkt zum Seiteninhalt

Dokumenter

Ungdomsafdeling > 1970 - 1979

Ungd.afdeling 1970

1970 - Referat fra første ungdomsudvalgsmøde
1970 - Referat fra andet møde i ungdomsudvalget
1970 - Lasse Christensens hold SI-mester
1970 - NB puslinge Sønderjysk Mester. Træner Lasse Christenseb "hylder" Benny Jørgensen

Ungd.afdeling 1971

Drenge B kredsvinder, med træner Viggo Nielsen
Ungdomsformandens beretning ved Børge Neesgaard
FT-Mærket (Fodbold Teknik) til Alfred Hansen, Anders Ebsen, Viggo Hansen og Henning Sørensen

Ungd.afdeling 1972

Ungdomsafdelingens beretning ved Børge Neesgaard
To ungdomshold med deres træner Viggo Nielsen og Svend ?

Ungd.afdeling 1973

Ungdomstrænere 1973, navneliste fra klubbladet SPORTEN
Ungdomsafdelingens beretning ved Børge Neesgaard

Ungd.afdeling 1974

Ynglinge A - rapport af træner Børge Neesgård
Berkov Schmidt's hold blev SI-Mester
Ungdomsafdelingens beretning ved Bent Møller
Benned Hedegård's hold blev Sønderjydsk Mester, holdfoto
Juniorafdelingen. foto med 16 spillere og træner Lasse Christensen

Ungd.afdeling 1975

Børge Neesgård's ynglingehold ("Gutterdrengene") blev Landsmester i Ringe - artikel fra SPORTEN
Ungdomsformandens beretning ved Bent Møller

Pigeholdet med træner Peter Krohn, Birthe Meyer, Laurine Meyer, Tove Møller, Helle Thietje m.m.
NB's talenthold 1975 med træneren Børge Neesgaard

Ungd.afdeling 1976

Miniputholdet kredsvinder, holdfoto med trænerne Johannes Nissen og Preben Jensen
Ynglingeholdets beretning ved Børge Neesgaard
Ungdomsformandens beretnig ved Oluf Hansen
Diplom - Ynglinge SI-mester
Diplom - Ynglinge SI-pokalmester
NB's Ynglinge vandt DM, avisudklip med holdopstilling
Om ynglinge - 5 sider fra John Poulsens scrapbog

Ungd.afdeling 1977

Et hold ungdomslederer som stiller op til kamp mod et hold ungdomsspillere under Fest-i-by
Puslingeholdet

Ungd.afdeling 1978

Med lilleputholdet, Johannes, Erik og Peter i Hamburg (arikel fra SPORTEN)
Opvisningskamp under Fest-i-by 1979 "Mor mod Søn" endte med en stor sejr til puslingeholdet.
NB's ungdomsafdeling klar med trænerstaben, ungdomsformand Peter Glock
Weekendens storkamp NB drenge - Haderslev
80 tilskuere ser miniputkamp - andre resultater
Tommy Sørensen 10 år, årets ungdomsspiller - i artiklen nævnes alle spillere som fik pokaler
Sluttede sæsonen med en gevaldig fest, Peter Glock, Tommy Sørensen, Erik Nørskov
Stor fest på Nørherredhus, Jesper og Torben Nørskov på foto, alle andre kåringer er nævnt
Juniorholdet i Lübeck, holdfoto med træner Walter Schwaermer
Drengeholdet i Lübeck, holdfoto med træneren Poul-Erik Nielsen
Ny retningslinier i ungdomsafdelingen
Ungdomsafdelingens beretning ved Peter Glock

Ungd.afdeling 1979

Ungdomsformandens beretning - Peter Glock
Årets spillere kåret ved ungdomsafdelingens afslutningsfest
Lilleputter taber kredskamp, Jesper Nørskov scorer
JBU udtagelser med 6 spillere fra NB
Drengehold til Stuttgart, resultater fra forskellige ungdomshold
NB juniormålmand i topklasse - Henrik Holm
NB hold bag flere gigant-sejre
Miniputter kredsvinder
NB fik to nye kredsvinder
Miniput-giganter dyster om Kredsmesterskab, Toulov og Erik Nørskov's hold
Kampe om SM i Løgumkloster med NB's deltagelse
NB har nu fire kredsvinder
Billeder fra ledertræf i det gamle klubhus efter affslutningsfesten på Nørherredhus
Miniput - Erik Nørskov, Lilleput - Willy Ziewitz, Drenge - Arthur Callesen
Willi Ziewitz kredsvinder med Lilleput B - alt om holdets resultater og holdbillede
Erik Nørskov kredvinder med Miniput B - alt om holdets resultater og holdbillede
Holdbillede med bl.a. Morten Knudsen, Morten Blom og Claus Schmidt. Træner Søren Nielsen


Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü